ATSO Başkanı Davut Çetin’den “Döviz Kuru” Değerlendirmesi

11 Nisan 2018 Çarşamba

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, son dönemde kurlarda yaşanan sert yükselişlere ilişkin değerlendirmede bulundu.


ATSO Başkanı Davut Çetin’den “Döviz Kuru” Değerlendirmesi

Başkan Davut Çetin açıklamasında şunları kaydetti:

“Son günlerde Suriye konusunda ABD ve Rusya arasında artan gerilim, Rusya ekonomisiyle birlikte Türkiye ekonomisini de etkilemektedir. Türkiye ekonomisi artan cari açık ve özel sektörün döviz borcu nedeniyle döviz konusunda bir zayıflığa sahiptir ve borsa ve tahvillerden yabancı sermaye çıkışı döviz kurunu artırıcı etki yaratmaktadır. Ancak, uluslararası piyasalarda özellikle Rusya, İran ve Türkiye paralarında sert hareket olması dikkat çekici bir durumdur.

Her durumda ekonomi yönetiminin ve Merkez Bankası’nın piyasaya müdahale araçlarını kullanabilme mesajı da dâhil olmak üzere güven yaratıcı önlemler alması, kısa dönemde cari açığı ve enflasyonu azaltma kararlılığının vurgulanması gereklidir.

Bununla birlikte en önemli husus, yabancı sermayeye karşı ekonomimize güvendiğimizi göstermektir. Merkez bankamızın döviz rezervi 87 milyar dolar, bankalardaki döviz mevduatı 202 milyar dolar düzeyindedir.  Özel sektörümüzün kısa vadeli döviz borcu, cari açığımızın finansmanı, muhtemel sıcak para çıkışları karşılanabilir düzeydedir. Bu nedenle piyasada döviz konusunda aşırı kaygı oluşmasına gerek yoktur. Türkiye ekonomisi Suriye ve Rusya'daki sorunlardan kaynaklanabilecek etkileri aşacak güçtedir.

Ancak kurlardaki kısa vadedeki oynaklığın öngörülemediği bu noktada özel sektörün de kur riskini hedge edecek enstrümanlara yönelmesinin ticari sürdürülebilirlik adına son derece önemli olduğunu düşünüyorum.”

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination