ATSO 136 Yaşında

4 Nisan 2018 Çarşamba

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 136. Kuruluş yıldönümünü törenle kutlandı. ATSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ilk olarak sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak, saygı duruşunda bulundu. Daha sonra ATSO Meclis Salonu’nda bir tören düzenlendi. Törene Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, çeşitli meslek odaları ve STK başkanları, ATSO’da görev yapmış yönetim kurulu ve meclis eski başkanları ile meclis üyeleri ve ATSO çalışanları katıldı.


ATSO 136 Yaşında

Törende bir konuşma yapan ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, kuruluş yıldönümü törenlerinin, ATSO’nun bayramı ve vefa günü olduğunu belirterek, “136 yıllık bir kurumda görev almak, hizmet etmek hepimiz için bir gururdur. Bu 136 yılda Antalya’nın ve Odamızın kaydettiği gelişme de ayrı bir gurur kaynağıdır. Bundan yaklaşık 100 yıl önce, 28 Mart 1919’da İtalyan askerleri Antalya’ya girdiğinde ülkemizin de odamızın da gücü çok zayıftı. Bugün ise her bakımdan daha güçlüyüz, ülke olarak, Antalya olarak ve Oda olarak çok daha güçlüyüz.

 

28 Mart 1919'daki zayıf Antalya, bugün dünya kenti güçlü Antalya ise bunu elbette Cumhuriyetimizin başarısına borçluyuz. Bu vesileyle Kurtuluş Savaşı ile Türkiye'yi ayağa kaldıran ve bize güçlü bir miras bırakan, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Atatürk'ü ve arkadaşlarını minnetle anıyorum. Çanakkale'den Afrin'e bütün şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

 

136 yıldan bu yana Odamıza hizmet etmiş olan herkesi saygıyla anıyorum. Ebediyete göçmüş olan eski başkanlarımız, üyelerimiz için Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatta olan başkanlarımız Osman Berberoğlu, Tunay Altınpınar, Menderes Türel, Kemal Özgen ve Çetin Osman Budak başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Değerli meclis başkanlarımıza, yönetimde görev almış arkadaşlarımıza ve değerli personelimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

ATSO

 

Makamlar Koltuklar Değil Dostluk Önemli

 

“Makamlar, koltuklar değil,  bu çatı altında kardeşlik, dostluk, içerisinde birlikte çalışmak önemlidir” ifadesini kullanan Davut Çetin sözlerini şöyle sürdürdü;

 

“Bildiğiniz gibi Antalya ekonomisinin asıl büyümesi 1980 sonrasında olmuş, Odamız da Antalya ile birlikte güçlenmiştir. 1980’lerde Organize Sanayi Bölgesi çalışması yapılmıştır. 1990’larda Güzel Sanatlar Lisesi yapılmış, Odamız ulusal ve uluslararası alanda da çalışmalar yapmaya başlamıştır. 2000’li yıllarda turizme destek veren bir oda olduk, Antalya’ya doğal gaz gelmesi, ticaretin desteklenmesi yönünde çalışmalar yapıldı ve Günübirlik Tesis yapıldı. Sonra Kemal Özgen başkanla bu hizmet binamızın inşaatını yaptık. 2010’lu yıllarda ise Çetin Osman Budak başkanlığında Antalya Kültür Sanat projesi başladı. Antalya kültür sanatın inşaatını, vakıf kuruluşunu hep birlikte 2015'te gerçekleştirdik. Geçen yıl Kaleiçi evini hizmete aldık.

 

Bu dönem ayrıca kurumsal yapının güçlenmesinde önemli mesafe aldık. Geçen hafta TOBB Akreditasyon sistemi değerlendirilmesinde Türkiye’de en yüksek puanı aldık. Üst üste en yüksek puan alan Odayız. E-Oda sistemini en hızlı ve gelişmiş şekilde kullanan oda olmak bir başka başarıdır. 2013’den bugüne kadar her yıl faaliyetleriyle medyada en çok yer alan Oda olmak yine bir başarıdır.

 

Elbette ki, bu başarıda önceki dönemlerden gelen kurumsal kültürün payı inkar edilemez. Bu konuda emeği geçen herkese ve bütün mesai arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kurumların hem gelenekleri koruması hem de üzerine yenilikler koyarak gelişmesi gereklidir. Biz geleneklerimizi koruduk ve e-oda, etik üye, e-ticaret, inovasyon, sanayi 4.0, Antalya 4.0 yeniliklerini de başlattık.

 

ATSO

 

Dünya turizminde Antalya yılı olacağını görüyoruz

 

Biz ciddi bir kriz döneminde görev yaptık. Bu görev dönemimizin sonunda ise arka arkaya güzel gelişmeler yaşıyoruz. Geçen hafta %7.4 oranında büyüme açıklandı, OECD ülkeleri arasında büyümede ikinci olduk.

 

2016 yılında Nefes Kredisi programını başlatmıştık. Geçen hafta Sayın Başbakan ve Rıfat Hisarcıklıoğlu başkanımız ikinci nefes kredisi programını açıkladılar. Hem düşük faizli hem 6 ay ödemesiz krediden üyelerimiz yararlanacaktır. Umarım ki, daha önce nefes kredisini alamayan üyelerimiz kullanabileceklerdir.

 

Üçüncü güzel gelişmeyi turizmde yaşıyoruz. Dün Sayın Valimiz açıkladılar, Mart ayında turist sayımız %71 artmıştır. Mart ayında Almanya'da artış %128'dir, Belçika'da %104, İngiltere'de %71, İsrail'de %120'dir. Ocak-mart döneminde, yani 3 ayda toplam artış %45'tir, Polonya'da artış %855'tir. Avrupa pazarı çok net bir şekilde ve hızlı bir gelişmeyle geri dönmektedir. 

 

Bu yılın dünya turizminde Antalya yılı olacağını görüyoruz. Biz kriz döneminde görev yaptık, dönemimizi tamamlarken, böyle bir gelişmeyi görmekten mutluyuz.

 

Bununla birlikte sorunlarımızı unutup rehavete kapılmamalıyız. Antalya olarak sadece kendimize karşı değil, Türkiye’ye karşı da sorumluluğumuz var. Biz Türkiye’nin nüfus ve ekonomi olarak en önemli illerinden birisiyiz. Sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinde dördüncü sıradayız. İl olarak dördüncü sıradayız, Muratpaşa ilçemiz ilçe olarak Türkiye’de dördüncü sıradadır. Bu nedenle Türkiye’ye karşı sorumluyuz.

 

Turizm, tarım, mermer gibi sektörlerde Türkiye politikasını yönlendiren il olmalıyız. Tarih ve doğa zenginliğimiz nedeniyle Türkiye’nin çevre politikasına, kültür ve eğitim politikalarına da müdahil olmalıyız.

 

Artık hem ürünlerimizi hem pazarlarımızı çeşitlendirmek zorundayız. Üçüncü yaş turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi ve kırsal turizm gibi alanları zorlamalıyız. Sayın Valimiz turizmde Perge yılı kampanyası başlattılar. Perge'de sütunların ayağa kaldırılması için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Her işadamı, her otel, her fabrika en az bir sütunu ayağa kaldırmalıdır. Antalya halkının da bu kampanyalara katılımını sağlamalıyız. Kişi başına 1 TL bağış alsak, bin sütun ayağa kalkar.

 

Maalesef bugüne kadar il düzeyinde bağış kampanyasıyla bir proje yapamadık. Antalya halkı olarak Antalya'yı sahiplenme konusunda geri kaldık. İbradı ve Akseki'de düğmeli evler yıkılıyor,  o evleri turizme kazandırabilsek, dünyanın her yerinden ziyaretçiler gelir. 

 

ATSO

 

Antalya olarak yurtdışında turizm fuarlarına giderken, her yıl yeni bir ortak temayla, yeni bir sloganla daha güçlü şekilde gitmeliyiz.

 

Tarımda ulusal, hatta uluslararası büyüklükte kooperatif veya üretici birliklerimiz olmalıdır. Küçük işletmeler ortak tedarik, ortak makina, ortak ar-ge veya tasarım merkezi, ihtisas sitesi gibi çözüm yollarını mutlaka profesyonel bir yaklaşımla denemelidir.

 

Yılda 6 bin konutu yabancılara satan bir il olarak MİPİM fuarına katılacak inşaat projelerimiz olmalıdır.

 

İlk bin ihracat şirketi sayısında ve ilk bin sanayi şirketi sayısında daha ileride olmalıyız.

 

Antalya Alışveriş Günleri uluslararası çapta olmalıdır. Mücevher fuarı, teknoloji ve internet festivali düzenlemeli ve dünyadan ziyaretçi çekmeliyiz. Giyim veya moda sektöründe Antalya markaları çıkmalıdır. Antalya bir gastronomi merkezi olmalıdır. Antalya medyasından ulusal ölçeğe çıkacak, turistlere dönük yayınlar yapabilecek güçlü kuruluşlar çıkması gerekir. Antalya’nın spor takımları en büyük 10 takım arasında olmalıdır.

 

Para Değil, Sosyal Sermaye

 

Bunlar için gerekli olan şey para değildir, sosyal sermayedir, yani birlik ve beraberliktir, birlikte çalışma kültürüdür. Antalyalılık kültürünü yeşertmeliyiz. Antalyalılık doğum yeri meselesi değildir, ortak değerlerdir, Antalya’yı korumak ve sahip çıkmaktır. Antalya’nın tarihini, geleneklerini, tabiatını, mimarisini, portakalını korumalıyız. Ben demek yerine biz demeliyiz,  kişileri değil, fikirleri konuşmalıyız. Başarılı ortaklıklara, sosyal girişimlere ve sosyal inovasyona ödül vermeliyiz.

 

En başarılı başkan, en başarılı Oda, en başarılı belediye değil, en başarılı kent olmak daha önemlidir. Bir şehirde de bileşik kaplar yasası işlemektedir. Bir taraf boş ise diğer taraf dolu olmaz. Burdur geri kalırsa Antalya ilerleyemez. Kepez geri kalırsa Muratpaşa ilerleyemez. Kentin kültürü, kent hukuku gelişmeden ticaret gelişmez. Ticaret geri kalırsa turizm yeterince gelişemez.

 

Antalya gibi güzel bir şehri, "bizim olacak, benim olacak" diyerek herkes bir kolundan çekiştirmemelidir. Bu güzel şehir hepimizindir, güzelliğini dünya ile paylaştığımız, bundan gurur duyduğumuz bir şehirdir. Antalya'da yaşayan ve çalışan herkesin bu şehri sahiplenmesini, korumasını, şehre katkı yapmasını sağlamalıyız.

 

Millet olarak, Antalya olarak birlikte, ortak akıl ile çalışırsak bütün sorunları çözeriz. Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının tarihi bunun en somut kanıtıdır. Atatürk, "muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" derken, tarihimizden gelen güce işaret ediyordu.

 

ATSO

 

Antalya’nın ve Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz

 

Bunun için Antalya’nın ve Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz. Bu inançla tekrar hepinize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bütün üyelerimizin 136. Kuruluş yıldönümünü kutluyorum. Odamızın gerçek gücü ve sahibi olan üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. 136 yıllık tarihimize katkı yapan herkese tekrar teşekkür ediyorum. Türkiye’nin, Antalya’nın ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odasının hep daha güçlü, hep daha mutlu ve başarılı yarınlara ilerlemesini diliyorum.”

 

Daha sonra kürsüye gelen önceki dönem ATSO Yönetim Kurulu Başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ATSO’nun 136. Kuruluş yıldönümünü kutladı.

 

ATSO’da görev yapan meclis eski başkanları Feyyaz Dolunay Tanır ve Orhan Tolunay ile Yönetim Kurulu eski başkanları Kemal Özgen ve Tunay Altınpınar birer konuşma yaparak ATSO ile ilgili anılarını paylaştı.

 

ATSO

Törende daha sonra ATSO’da 10 yıl hizmet etmiş Meclis Üyeleri; Yeliz GÜL Ege ve Ramazan Atılgan, ATSO’ya gerçek kişi olarak kayıtlı en eski faal üyeler; Ömer Faruk Berberoğlu, Nuri Deniz, Hüseyin Adıgüzel  (adına     kızı Elif Adıgüzel) ile ATSO’nun tüzel kişi olarak kayıtlı en eski faal üyeleri; Gaye Oto Ticaret Kollektif Şirketi-Feyzi Helvacı ve Ortağı, Ercan Muzaffer Bayar ve Ortakları Bayar Tuğla Fabrikası Taşımacılık Kollektif Şirketi  (adına Ercan Muzaffer Bayar) ve Çallıoğlu Prefabrik Yapı ve Ticaret Anonim Şirketi  (adına İlkay Çiftçi) birer plaket verildi.

ATSO

 ATSO

Tören toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. Katılımcılara daha sonra geleneksel olarak Antalya pidesi, Antalya piyazı ve tulumba tatlısı ikram edildi.

 ATSO

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination