KOBİ’lere Yeni Nefes

3 Nisan 2018 Salı

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, düşük faiz oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ'lere can suyu olan “TOBB Nefes Kredisi Projesi”nin bu sene 18 aya uzatılan vadesi ile 2 Nisan’dan itibaren üyelerin kullanımına sunulduğunu bildirdi.


KOBİ’lere Yeni Nefes

Nefes Kredisinde faizlerin aylık yüzde 0,99, yıllık yüzde 11,88 olarak belirlendiğini belirten Davut Çetin, “Kredi vadesi, ilk 6 ay geri ödemesiz, takip eden 12 ay eşit taksitli olmak üzere toplam 18 ay olacak. İki üç ay içerisinde yaklaşık 70 bin Oda-Borsa üyesinin faydalanması beklenen Nefes Kredisi 6 bankadan kullanılabilecek. Nefes Kredisi verecek bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım olarak açıklandı. Üyelerimiz 2 Nisan 2018 Pazartesi gününden itibaren Nefes Kredisi kullanabiliyorlar” dedi.

 

KOBİ'ler 'Nefes' Alacak

 

ATSO Başkanı Davut Çetin şu bilgileri verdi;

 

Türkiye, 2016’da zor bir dönem geçirdi. 2016 yılı ekonomisinin lokomotifi turizm ve tarım ihracatı olan Antalya için ise çok daha zor geçti. O dönemde üyelerimizin finansman sıkıntısına dikkat çekmiş ve bir dizi öneri ile TOBB ve ilgili Bakanlıklara görüşlerimizi iletmiştik.

 

Hükumetimiz de taleplerimizi olumlu karşılamış ve Aralık 2016'da Nefes Kredisi yürürlüğe alınmış, KGF sisteminin etkinliği artırılmıştı. Finansmanda inovasyon olarak nitelendirilen bu sistemle Oda-Borsa üyeleri düşük faizli kredi imkânlarına kavuşmuşlar, Antalya da bu imkândan en fazla yararlanan illerden birisi olmuştu.

 

6 ay geri ödemesiz, 18 av vadeli kredi!

 

2018 yılında Nefes Kredisi 18 aya uzatılan vadesi ile yeniden ATSO üyelerinin hizmetine girmiştir. Ayrıca kredi kullandıracak banka sayısı da 6'ya yükseltildi. Nefes Kredisi Türkiye'nin dört bir yanındaki Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım şubelerinden kullanılabilecek.

 

Kaynaklarımızı üyelerimizin kullanımına açıyoruz

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Odalar ve Borsaların mevduatlarını 6 bankaya yatırarak, üyesi olan KOBİ'lere aylık %0,99 yıllık %11,88 faiz oranı ve 6 ay geri ödemesiz 18 ay vadeyle kredi kullanma imkânı sağladığına dikkat çeken Davut Çetin,Oda ve Borsalar elindeki kaynaklarını üyelerinin kullanımına açıyor. Teminat yetersizliğinden kredi kullanamayan KOBİ'lere de yıllardır olduğu gibi yine KGF destek oluyor. KGF, kredi tutarının %85'ine hazine destekli kefalet veriyor. KGF de Portföy Garanti Sistemi ile kendisine yapılan başvuruları aynı gün içerisinde sonlandıracak. Böylelikle işletmeler birkaç gün içerisinde kredilerini kullanmış olacak.

 

Başvuru belgesi ATSO’dan alınacak

 

Bunun için üyelerimizin ATSO’ya gelerek "Nefes Kredisi Başvurusu" için faaliyet belgesi almaları gerekiyor. Alınan faaliyet belgesi ile 6 bankanın Türkiye genelindeki şubelerine gidilerek kredi başvurusu yapılabiliyor.

 

Bankalar, KOBİ'nin, KGF ile birlikte krediye uygunluğu değerlendirecek. Değerlendirme süreci olumlu sonuçlanırsa; bankalar, KOBİ'ye Nefes Kredisi kullandıracak. Bankaların Nefes Kredisi için alacağı masraf kefalet oranının %0,03'ü (onbinde üç) ile sınırlı olacak. Dolasıyla bankalar 51 TL'nin üzerinde masraf almayacak. Üyeler, düşük faiz ve uzatılmış yeni vadenin yanı sıra düşük masraftan da yararlanacak.”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination