ATSO’da “Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu ve Teşvikler” Toplantısı

9 Şubat 2018 Cuma

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, ATSO Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi tarafından 13 Şubat 2018 tarihinde “Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu ve Teşvikler” konulu bilgilendirme toplantısı düzenleneceği bildirildi.


ATSO’da “Mesleki Yeterlilik Belge Zorunluluğu ve Teşvikler” Toplantısı

Başkan Davut Çetin, “Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Meslekler’de, mesleki yeterlilik belgesinin zorunlu olması nedeniyle sektörde çalışanları ve faaliyet gösteren firmalarımızı bilgilendirme amacıyla 13 Şubat 2018 Salı günü 14.00-16.30 saatleri arasında ATSO Meclis Salonunda Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav ve Belgelendirme Dairesi Başkanı Mehmet Ordukaya ve Birim Koordinatörü Gülden Arıkan'ın katılımları ile bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

İşletmelerin bilgilendirilmesi ve farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilecek olan toplantıda “Mesleki Yeterlilik Belgesi, Ulusal Mesleki Yeterlilik ve Standartlar, Belge Zorunluğu ve Teşvikler’ konularında bilgiler verilecek. Konuyla ilgili tüm üye ve çalışanlarımızın söz konusu toplantıya katılmalarını öneriyorum” dedi.

Belgesi Olmayan Tehlikeli Mesleklerde Çalışamayacak

“Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğin” 26 Eylül 2017 tarihli ve 30192 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirten Davut Çetin, belge zorunluluğu getirilen meslek sayısı 81’e çıktığını ve Mesleki Yeterlilik Belgesi” ya da “Ustalık Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması ve tespitinde işletmeye kişi başı 500 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi.

2020’ye Kadar Belge Masrafı İşsizlik Sigortası Fonundan

Davut Çetin, ayrıca tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilen sınav ve belgelendirme kuruluşlarının gerçekleştireceği sınavlarda başarılı olan kişilerin belge masrafı ile sınav ücretinin 31.12.2019 tarihine kadar İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacağını söyledi.

Davut Çetin, ATSO Mesleki ve Sınav Sertifikasyon Merkezi’nin (ATSO MESEM), mesleki yeterlilik belgelendirme çalışmalarını 2014 yılından itibaren turizm yiyecek içecek sektöründe yer alan 7 meslekte ve 09.01.2017 tarihinden itibaren ise TOBB MEYBEM A.Ş. ile yapılan işbirliği protokolü kapsamında belge zorunluluğunun olduğu 31 meslekte faaliyetlerini sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination