ATSO’ya ABD’li heyetten ziyaret

29 Ocak 2018 Pazartesi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği Kamu Diplomasisi Müsteşarı Scott Weinhold, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nı (ATSO) ziyaret etti. ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Osman Avşaroğlu’nun ev sahipliği yaptığı görüşmede, Antalya, ekonomi ve karşılıklı ilişkiler üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.


ATSO’ya ABD’li heyetten ziyaret

 

Antalya’da turizm yalnızca deniz, kum ve güneşten ibaret değil

Heyete Antalya ekonomisi ve ATSO’nun faaliyetleriyle ilgili bilgiler veren Yönetim Kurulu Üyesi Osman Avşaroğlu, ATSO’nun 42 bini aşkın üyesi ile kentin en köklü kurumlarından birisi olduğunu, Antalya’nın ise Türkiye’nin tarım ve turizm başkenti olduğunu kaydetti.

Turizm sektörünün ülkeler arasındaki sosyal ve kültürel bağların gelişmesi adına da son derece önemli olduğunu belirten Osman Avşaroğlu, “Önümüzdeki süreçte daha fazla ABD vatandaşını kentimizde konuk etmek isteriz. Deniz, kum ve güneş turizm ağırlıklı olmak üzere her yıl 10 milyonun üzerinde turisti kentimizde ağırlıyoruz. Antalya binlerce yıllık geçmişe dayanan bir tarihe sahip. Dünyanın en değerli markası olan ‘Noel Baba'nın Kilise'si kentimizdedir. Likya Uygarlığı Antik Kentleri, Aspendos Antik Tiyatrosu gibi pek çok kültürel mirasa sahibiz. Ayrıca turizm çeşitliliği anlamında da kongre turizmi, sağlık turizmi ve spor turizmi alanlarında da çok önemli yatırımlarımız bulunuyor. Türkiye’nin en önemli golf alanlarının yanı sıra her sene binden fazla spor takımına kamp döneminde ev sahipliği yapıyoruz. Özellikle kış döneminde Antalya’da pek çok kongre düzenleniyor. Sizlerin de yönlendirmeleri ile iş dünyasının düzenleyeceği kongrelere ev sahipliği yapabiliriz.

ATSO

En iyi yıllarda ABD’den Antalya’ya 15, 16 bin ziyaretçi geliyordu. Şimdilerde 10 binin altına düştük. Bu tabloyu değiştirmeliyiz. Turizmle, ticaretle, dostluklarla kurulacak ilişkiler inanıyorum bizleri birbirimize daha güçlü şekilde yaklaştıracaktır” dedi.

Antalya’nın neden turizm başkenti olduğunu anlamak zor değil

Antalya’ya ilk kez geldiğini belirten ABD Ankara Büyükelçiliği Kamu Diplomasisi Müsteşarı Scott Weinhold, kentin muhteşem bir güzelliğe sahip olduğunu dile getirdi. Antalya’da bulunduğu kısa süre içerisinde kente neden Türkiye’nin turizm başkenti denildiğini kendi gözleriyle gördüğünü ifade eden Weinhold, “Antalya çok güzel bir iklime sahip. Tarihi ve kültürel anlamda eşsiz bir kent; Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan turizm tesislerine sahip. Buraya neden turizmin başkenti denildiğini anlamak gerçekten zor değil” şeklinde konuştu.

ATSO

Antalya’nın önümüzdeki dönemlerde daha çok ABD’li turiste ev sahipliği yapacağına inandığını ifade eden Weinhold, “Antalya’nın ne kadar güvenli bir kent olduğunu burada bulunduğum süre içerisinde görme imkanı yakaladım. Antalya’nın olumsuz olayların yaşandığı bölgelere uzak bir konumda olduğunu vatandaşlarımıza kendi izlenimlerimizle aktaracağız. Burada olduğumuz süre içerisinde birçok noktanın videoları kaydetme imkanımız oldu. Bunların yer aldığı bir videoyu da en kısa sürede Büyükelçiliğimizin internet sitesinden paylaşacağız” dedi.

ATSO

Antalya ile ABD arasındaki ticaretin gelişmesiyle ilgili de adımlar atmak istediklerini belirten Müsteşar Weinhold şöyle konuştu; “Bu konuda karşılıklı işbirliği içerisinde çalışmalar yaparak ekonomik anlamda da çalışmalar yürütmek istiyoruz. Umarız bunu da en kısa sürede yapacağız.”

 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination