Vali Karaloğlu, İstihdam Ödülünü ATSO Başkanı Davut Çetin’e Verdi

24 Ocak 2018 Çarşamba

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, istihdam seferberliğinde Türkiye ikincisi olan Antalya'ya Cumhurbaşkanı Erdoğan ve başbakan Binali Yıldırım tarafından sunulan ödülün gerçek sahibinin iş dünyası olduğunu belirterek, ATSO Başkanı Davut Çetin'e devretti.


Vali Karaloğlu, İstihdam Ödülünü ATSO Başkanı Davut Çetin’e Verdi

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçen yıl başlattığı Milli İstihdam Seferberliği'nde Antalya, 183 bin yeni istihdam sayısıyla İstanbul'un ardından Türkiye ikincisi oldu. Geçen yıl aralık ayında Ankara'da düzenlenen törenle Valisi Münir Karaloğlu, Antalya'nın ikincilik ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın elinden aldı.


ÖDÜLÜ İŞ DÜNYASINA VERDİ


Vali Karaloğlu, Antalya'nın gösterdiği bu başarı ve kazanılan ödül nedeniyle iş dünyasının temsilcileriyle ATSO Atatürk Konferans Salonu'nda bir araya geldi. Törene Vali Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, ATSO Başkanı Davut Çetin ile iş dünyasını temsilen sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. Törende Vali Karaloğlu, Antalya adına takdim edilen ikincilik ödülünü, istihdamı sağlayan iş dünyasını temsilen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin'e takdim etti.


Vali Münir Karaloğlu, mücadelenin sadece askeri alanda ordular arasında olmadığını belirterek, “Dünyada esas mücadele, esas kavga ekonomide veriliyor. İşte o kavgada ülke olarak yerimizi almak, sağlamlaştırmak için toplumun her kesimine görevler düşüyor" dedi.

 

ATSO

 

ANTALYA'NIN HEDEFİ 150 BİNDİ

 

Türkiye'de işsizlik oranı çift hanelere çıktığında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı milli seferberliği hatırlatan Vali Karaloğlu, “'81 il valimize talimat veriyorum, kentlerindeki ekonomik dinamikleri de harekete geçirerek 81 ilimiz bu seferberliğe katkı koysun' diye bizlere talimat verdi. Biz de bu sözleri talimat olarak aldık ve şubat ayında önemli bir toplantı yapmıştık. Sizlerden almış olduğumuz veri ve önerilerle Antalya 2017'de yeni istihdam olarak ne kadar koyar diye bir çalışma yapmıştık. 150 bin rakamı yakın hedef, uzak hedef olarak da 200 bin rakamını hep beraber kararlaştırmıştık" dedi.


183 BİN YENİ İSTİHDAM

 

O toplantıdan sonra olaya tersinden, negatif yönünden bakanların 'Turizm bu kadar kötüyken Antalya bu rakamları nasıl yakalayacak? Vali beyi de yanıltıyorlar' dediklerini hatırlatan Karaloğlu, “Ama biz bu şehre, potansiyeline, iş insanına da güvendik, güveniyoruz, güveneceğiz. Bu şehir üretim kapasitesiyle, var olan potansiyeliyle Türkiye'yi hedeflerine taşıyacak çok önemli merkezlerden bir tanesidir. 150 bin olarak belirlediğimiz yeni istihdam hedefimiz 183 bin kişi olarak gerçekleşti" dedi.

ATSO

ÖDÜLÜN GERÇEK SAHİBİ İŞ DÜNYASI

 

Antalya'nın bu seferberliği iyi bir yerde tamamladığını belirten Karaloğlu, “Külliyede ödül töreni oldu. Ödülü sizler adına, bu kentin valisi olarak üreten, istihdam sağlayan, ihracat yapan tüm iş insanları adına aldık. Ama biz bugün ödülü gerçek sahiplerine teslim etmek üzere bu toplantıyı düzenlendik. Bu ödülün gerçek sahibi sizlersiniz. İstihdamı da, üretimi de, ihracatı da sağlayan bu kentte gece gündüz çalışan iş insanlarımızdır" dedi.

 

ATSO

 

SEFERBERLİK 2018'DE DE SÜRECEK


O toplantıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni hedefler ortaya koyduğunu da hatırlatan Vali Karaloğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımız milli seferberlik kampanyasının 2018'de de güçlenerek, teşvik ve destekleri artırarak devam edeceği müjdesini verdi. Yeni teşvikler belirlenince tekrar bilgilendirme toplantısı yapacağız. Bu seneki teşviklerde geçen sene olduğu gibi yine yeni istihdam sağlayanlara 760 TL olan SGK prim ve vergisi bu sene yaklaşık 900 TL olarak devlet tarafından ödenecek. İlaveten özellikle arge çalışmaları, bilişim sektörü, kadın, genç ve engelli istihdamıyla esnafa yönelik çok büyük teşvikler var. Bunların tamamının amacı üretmeden kalkınma olmaz. Daha çok üretim, daha çok istihdam ve ihracat yapabilecek atmosferi oluşturmak için hükümetimiz bu teşvikleri sağlıyor" dedi.

 

BU YILKİ HEDEF 200 BİN OLABİLİR

 

Geçen seneki kampanyaya destek veren tüm iş insanlarına teşekkür eden Vali Münir Karaloğlu, “Allah onlardan razı olsun. Bir insanın işe alınması bir aileyi kurtarıyor. İnsanların evlerine aş, geçim kaynağı oluyor. Bu seferberliğe katılan tüm dostlarımızı tebrik ediyorum. 2018 hedef rakamı için herkes kendi sektörüyle ilgili inşaat, turizm, imalat sektörlerinde bir çalışma yapacak. Ona göre de genel hedef belirlenecek. Hedefi olmayanın varacak yeri olmaz" dedi.

2018 yılı Milli İstihdam Seferberliği kampanyası için teşvikler netleştikten sonra Antalya'nın bu yılki istihdam hedefi de belirlenecek ve bu hedefin 200 bin kişi dolayında olması tahmin ediliyor.

 

ATSO


NÜFUSA ORANLA ANTALYA BİRİNCİ

 

Antalya'nın istihdam seferberliğinde fiilen Türkiye birincisi olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Hepimize gurur vermiştir. Nüfus oranı itibariyle İstanbul'la mukayese edildiğinde Antalya'nın Türkiye birincisi olduğu oldukça açıktır. Bu iş dünyamız, esnaf, tüccarımızın bu meseleye ne kadar sahip çıktığının göstergesidir. Tüm iş dünyasına, esnafa teşekkür ediyorum. Bu başarı ödüllendirilmiştir. Biz de Büyükşehir Belediyesi olarak istihdam seferberliğine istihdam ofisimizde çok ciddi katkı sağlamaya çalışıyoruz. Yapılan başvuruları belediyemiz, bağlı şirketler veya ihtiyaç olan özel sektöre yönlendiriyoruz" dedi.


İŞ DÜNYASI YENİ SEFERBERLİĞE HAZIR


Geçen yıl Türkiye'de toplam 1.5 milyonluk yeni istihdamda 183 bin kişiyle Türkiye ikincisi olan Antalya'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ödüllendirildiğini anlatan ATSO Başkanı Davut Çetin ise “Şimdi bir seferberlik daha düşünülüyor. Ordumuz Afrin'de savaşırken bizim de istihdam seferberliğini yeniden devam ettirmemiz lazım. İşsizlik oranımızı yüzde 7-8'lere kadar düşürene kadar devam etmeli. Hep beraber, iş alemi olarak bu konuda çalışma yapmalıyız. Külliyedeki toplantıda cumhurbaşkanımız birkaç mesaj verdi, ama kanunlaşmasıyla ilgili yeni seferberliği bekliyoruz ve iş alemi olarak bu seferberlik için her zaman hazırız" diye konuştu.

 

ATSO

 

Toplantıya katılan isimler şöyle: Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk, ATSO Başkanı Davut Çetin, Meclis Başkanı Süleyman Özer, Yönetim Kurulu Üyeleri Erol Erkan, Ayhan Kızılsavaş, Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Boztaş, Antalya OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, ANSİAD Başkanı Sadi Kan, Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Veli Tekkanat, Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Nejat Deniz, YÖRSİAD Başkanı Semih Beken, TÜMSİAD Başkanı Mesut Menzilcioğlu, ANTİAD Başkanı Ersan Göksan, Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, TÜRSAB Akdeniz Bölge Yürütme Kurulu II.Başkanı Yunus Emre Yavuzyiğit, ANTGİAD Başkanı Mustafa Cengiz, KUYAB Başkanı Muzaffer Eken, Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, Antalya İnşaat Mühendisler Odası (İMO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Balcı, Kumluca Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Köksal, SAYD Başkanı Sefa Altınay, ASKON Başkanı Murat Yalçın.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination