ATSO Tarım Kümesi, Antalya Firmalarını Yeni Pazarlarla Buluşturdu

13 Aralık 2017 Çarşamba

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından T.C. Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği (UR-GE) kapsamında 2014 yılından bu yana yürütülmekte olan “ATSO Tarım Kümesi Projesi” başarıyla sona erdi. ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç ve projeye katılan firma temsilcileri, kapanış toplantısında Antalya’daki ekonomi muhabirleriyle bir araya gelerek, proje boyunca edindikleri deneyimleri paylaştı.


ATSO Tarım Kümesi, Antalya Firmalarını Yeni Pazarlarla Buluşturdu

ATSO Başkanı Davut Çetin, ATSO tarafından Yapı, Gıda ve Tarım sektörlerine yönelik gerçekleştirilen URGE Projeleri’nin Türkiye’ye örnek olduğunu ve Ekonomi Bakanlığı tarafından da diğer kentlere örnek gösterildiğini söyledi. ATSO Yapı ve Gıda Kümesi’nden sonra Tarım Kümesi’nin de başarıyla sona erdiğini belirten Davut Çetin, “Çalışmalarımızın karşılığını aldık. Bugüne kadar hiç ihracat yapmamış firmalarımız ihracata başladı. Dış ticaret birimi olmayan firmalar bu alanda kendilerini geliştirdi. Mevcutta ihracat yapan firmalarımız da pazarlarına yeni yurtdışı pazarlar eklediler. Proje vesilesiyle Afganistan, Pakistan, Tunus, Vietnam’a ihracata başlayan firmalarız oldu. Firmalarımızın birçok ülkede görüşmeleri devam ediyor. Ama bence bu projenin en önemli katkısı firmalarımızın ortak hareket etme kültürünün gelişmesi oldu. URGE Projesi sayesinde aynı sektörden insanlar bir araya geldi; Türkiye olarak buna çok ihtiyacımız var, bu kültürün devam etmesi lazım” dedi.

Yeni URGE Projeleri Yolda

URGE Projelerinin elde ettiği başarı ve sinerji üzerine “ATSO Dış Ticaret Kulübü”nü hayata geçirdiklerini anlatan Davut Çetin, önümüzdeki dönemde farklı sektörlerde kümelenme projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladıklarını ve yakında kamuoyuna açıklayacaklarını kaydetti.

ATSO Başkanı Davut Çetin, 2014 yılında başlayan ve bu yıl tamamlanan “ATSO Tarım Kümesi Projesi”nde ihtiyaç analizi çalışması ve 2 adet eğitim faaliyetinden sonra Tunus, Çin, Vietnam, Tayland ve Brezilya pazarlarına yurtdışı pazarlama organizasyonları düzenlendiğini, toplam 1,3 milyonluk proje maliyetinin 1 milyon lirasının Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklendiğini söyledi.

ATSO

Uzak Pazarları Keşfettiler

Davut Çetin, “ATSO Tarım Kümesi ile yurtdışı pazarlarda firmalarımızın tek başına gitmekte zorlandığı pazarlara gidildi. Tunus’un başkenti Tunus’ta düzenlenen SİAMAP Tarım Fuarı’na, Çin’in Şanghay şehrindeki CAC 2016 Tarım Kimyasalları Fuarı’na, Tayland’ın Bangkok kentinde düzenlenen SIMA ASEAN Thailand 2016 Tarım Fuarı’na katılım sağlandı. Küme firmaları Vietnam’ın Ho Chi Minh Kenti’nde ikili iş görüşmelerinde bulundu. Son olarak 30 Nisan – 7 Mayıs 2017 tarihlerinde Brezilya’nın Ribeirao Preto kentinde gerçekleştirilen Agrishow 2017 Uluslararası Tarım Teknolojileri Fuarı’na katılarak temaslarda bulundular. Tüm bu çalışmalara Ekonomi Bakanlığı tarafından yüzde 75’lik bir destek sağlandı. ATSO bu yüzde 75’lik desteğin ön finansmanını üstlendi. Harcamaların yüzde 25’i ise proje katılımcısı firmalar tarafından finanse edildi” bilgisini verdi.

ATSO

Ömer Dinç: “Bu bir takım oyunu”

Projeye liderlik eden ATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Dinç ise, “Dışardan bakınca Çin, Brezilya, Tayland, Vietnam güzel tatil ve gezi destinasyonları olarak görülüyor. Biz bu lokasyonları uzun pazar araştırmaları sonucu belirledik. Pazar araştırması zahmetli bir süreç; buralara sadece uçak bileti alınıp gidilmiyor. Doğru kişi ve kurumlara ulaşmak için ATSO’nun kurumsal gücü gerekiyor. Nitekim bugün geldiğimiz noktaya bakınca çalışmamızın doğruluğunu görmekten mutluyuz. Arkadaşlarımız bize ‘Çin’e nasıl mal satacaksınız?’ diye soruyordu. Belki henüz direkt olarak Çin’e mal satmıyoruz ama Çin’deki fuara katılmaları sayesinde bugün Antalya’dan Afganistan’a, Pakistan’a hatta Mısır’a mal satan firmalarımız var. Bu fuarlara dünyanın dört bir yanından alıcılar geliyor. Rakiplerimizi tanımak URGE projelerinin en önemli amaçlarından biri. Bir diğer önemli kazanım ise URGE Projeleri sayesinde firmalarımızın kendi aralarında da ticaret başladı. Bu bir takım oyunu” diye konuştu.

ATSO

Firmalar memnun: “Tecrübe kazandık”

Kapanış toplantısına katılan firmaların temsilcileri de proje sayesinde ihracat yapma ve yeni pazarları tanıma imkanına kavuştuklarını ifade etti. ATSO Tarım Kümesinde yer alan firma temsilcilerinden bazılarının görüşleri şöyle:

ALİ BAL – ALTINTAR : “Yurt dışında iyi ilişkiler kurduk. Yurt dışında iş yapmak yıllara yayılan zorlu bir süreç, kısa zamanda olmuyor. Katıldığımız fuarlarda mal satmanın yanısıra dünyanın dört bir yanından insanlarla güçlü bağlantılar kurduk. Özellikle Ortadoğu ülkelerinde Türk ürünlerine özel bir ilgi olduğunu gördüm.”

HAKAN PAKALIN – LİDER GÜBRE : “Çok önemli bir tecrübe kazandık. Dünyada neler oluyor, rakiplerimiz neler yapıyorlar, bunu gördük. Bu projenin önümüzdeki yıllarda da devam etmesini istiyorum.”

HASAN ALİ GÖNEN – SETO A.Ş.: “Projeye katılmadan önce 10-11 ülkeye ihracat yapıyorduk, proje ile ihracata bakışımızda farklılıklar oldu. Geçtiğimiz hafta 3.çeyrek büyüme rakamları açıklandı. Rekor bir büyüme var ama tarım sektörü %2.8 ile en az büyüyen sektör oldu. Sektör olarak dışarıya açılmamız lazım.”

LEVENT OYARTI - SENFA: “Bu organizasyonun en büyük katkısı kendimizi tanımamız oldu. Geldiğimiz noktada, rekabet edilebilir iyi bir yerde olduğumuzu gördük. Yurtdışında çeşitli bağlantılarımız var. Mısırlı müşterimiz ile Çin’in Şanghay şehrindeki Tarım Kimyasalları Fuarında karşılaştık, müşteriniz sizi dünyanın belli başlı fuarlarında gördüğü zaman size bakışı da farklı oluyor, onun gözünde itibarınız artıyor.”

MEHMET IRMAK - SETO A.Ş.: “Birlikte hareket etme alışkanlığımız gelişti. ATSO Tarım Kümesi bizi yurt dışında doğru insanlarla buluşturdu. ATSO Yönetimine ve proje boyunca bizimle beraber hareket eden ATSO ekibine teşekkür ediyorum.”

OSMAN BAHÇE – ALTINTAR : “Seçilen destinasyonların uzak olması bizim için bir avantaj. Hindistan, Pakistan gibi gidilmemiş yerlere gitmek bu yüzden çok önemli. Ayrıca bir pazarda bir Türk firması çalışmaya başladığı zaman diğer Türk firmalarına karşı da özel bir ilgi oluşmaya başlıyor.”

SÜHA EDİZ KÖKSAL – 2000 TARIM : “URGE Projesi bize yeni pazarların ve ülkelerin yolunu araladı. Çin’in Şanghay şehrindeki CAC 2016 Tarım Kimyasalları Fuarı’nda tanıştığımız bir firma sayesinde Afganistan’a ihracata başladık.”

ATSO

ATSO Tarım Kümesi Projesi - Katılımcı Firmalar:

2000 TARIM TURİZM TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

AGROBANK TARIM TURİZM İNŞAAT TİCARET İTHALAT VE İHRACAT LİMİTED ŞİRKETİ

ALTINTAR TARIM ANONİM ŞİRKETİ

ANTİLSAN ANTALYA TARIM İLAÇLARI TARIM HAYVANCILIK TURİZM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

DOĞAL KİMYEVİ MADDELER VE ZİRAİ İLAÇLAR SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ - ANTALYA ŞUBESİ

KALENDER ÇİÇEKÇİLİK TARIM İTHALAT İHRACAT İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

KARE TARIM KİMYA İTHALAT İHRACAT İNŞAAT ELEKTRONİK MAKİNE SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

KONSEY TARIM GIDA TURİZM TİCARET VE SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ

LİDER GÜBRE TARIM ÜRETİM VE PAZARLAMA SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

LOTUS TARIM TOHUMCULUK VE GÜBRE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

MAKRO TARIM İNŞAAT TAAHHÜT TURİZM PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

OTO DOĞU TİCARET VE SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

PROTO PROFESYONEL TOHUM TARIMSAL ÜRÜNLER PAZARLAMA TİCARET VE TURİZM LİMİTED ŞİRKETİ

RANAGRO TARIM KİMYA İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

SECTOR TURİZM İNŞAAT KİMYA TARIM GIDA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

SENFA TARIMSAL ÜRÜNLER PAZARLAMA İTHALAT İHRACAT TİCARET SANAYİ LİMİTED ŞİRKETİ

SETO SEBZE TOHUMLARI GÜBRE ÜRETİM İNŞAAT TURİZM VE SANAYİ TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

UR-GE Projeleri Nasıl Başlıyor?

“UR-GE projeleri çerçevesinde işbirliği kuruluşuna (ATSO) sektörden gelen talepler doğrultusunda AB ve Dış İlişkiler Müdürlüğü proje ekibi tarafından proje hazırlanarak Ekonomi Bakanlığı’na başvuru yapılmaktadır. Projenin onaylanmasını takiben 3 yıl sürecek olan proje faaliyetleri de başlamaktadır. Bu çerçevede projede yer alan firmaların mevcut durumunu, yurtdışı pazarlardaki potansiyeli, eğitim danışmanlık ihtiyaçlarını ortaya çıkaran bu alanda uzmanlaşmış bir danışmanlık firması tarafından “İhtiyaç Analizi” çalışması yapılmaktadır. Sonrasında ihtiyaç analizinde ortaya çıkan ihtiyaçlara göre projedeki firmalar eğitim, danışmanlık hizmetleri almaktadır. Eğitim/danışmanlıkları takiben ihtiyaç analizinde belirlenen ülkelere heyet ziyaretleri gerçekleştirilmekte ve ikili iş görüşmeleri organizasyonu düzenlenmektedir. Ayrıca UR-GE projeleri çerçevesinde “Alım Heyeti” faaliyeti de gerçekleştirilmektedir.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination