Medikal sektörü alacağını tahsil edememekten dertli

8 Nisan 2017 Cumartesi

Akdeniz Medikalciler Derneği Başkanı Şeref Eskin, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) 17’inci Grup Meslek Komitesi Başkanı Ümit Kalkan, ATSO Meclis Üyesi Tayyar Gökçek ve medikal sektör temsilcileri Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin’i ziyaret etti.


Medikal sektörü alacağını tahsil edememekten dertli

 

Alacak tahsilatı sorunu büyüyor

Sektör temsilcilerinin sıkıntılarını aktaran Akdeniz Medikalciler Derneği Başkanı Şeref Eskin, en büyük problemlerinin tahsilat sorunu olduğuna dikkat çekti. Sektördeki firmaların geç yapılan ödemelerden dolayı ciddi sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Eskin, “tahsilat sorununu en yoğun yaşadığımız kurumların başında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi geliyor. Aldığımız bilgiye göre hastanenin 230 milyon seviyesinde piyasaya borcu bulunmaktadır. Bu borcun önemli kısmı Antalya’daki medikal firmalaradır. Üniversite hastanesi çabalarına rağmen bu borcunu azaltmakta güçlük çekmektedir. Azaltılamayan borç yükü, Antalya’daki medikal firmaları zor durumda bırakmaktadır. Bir anlamda Akdeniz Üniversitesi’nin mali durumu ile firmaların kaderi birleşmiştir. Akdeniz Üniversitesi’nin mali sorunların çözümlenmesi ve firmalara ödemeleri sürekli hale gelmesi sorunlarımızı çözülmesi açısından elzemdir.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde ödeme sıkıntısı devam ediyor

Hastane yöneticilerinin basında çıkan haberlerine göre, borçların kapatılması yönünde ciddi adımların atıldığı ve son üç ay içerisinde 36 milyon TL firmalara ödeme yapıldığı Prof. Dr. Bülent Aydınlı’ya dayandırılan haberden anlaşılmaktadır. Fakat yapılan ödemelerin neredeyse tamamı ulusal firmalara gitmiş, Antalya firmaların alacak tahsilatı için yeterli olmamıştır. Antalya medikal firmaları artan mali yükleri nedeniyle ticari işlerini sürdürmekte zorluk çekmektedir” dedi.

Davut Çetin: Üniversite Hastanesi’ne ek fon aktarılmalı

Antalya’daki medikal firmalarının 2015 yılından beri üniversite hastanesinden tahsilat yapmakta zorlandığının sektör temsilcileri tarafından sürekli dile getirdiğini söyleyen başkan Davut Çetin, “Konuyu Rektör Bey ile de defalarca görüştük. Akabinde üniversitemiz imkânlarını zorlayarak bir miktar borcunu kapattı. Ancak yapılan ödemelerin Antalya’daki Medikal firmaların sorunların çözmediğini, halen borç yükünün devam ettiğini yakından takip ediyoruz. Aldığımız bilgilere göre Isparta, Ankara ve Türkiye’de değişik illerde Üniversite Hastaneleri de mali açıdan zorluklar yaşıyorlar. Hastanelere nefes aldırmak üzere ek bir fon aktarılması gerekiyor. Bu tür bir mali yardımın Akdeniz Üniversitesi hastanesine sağlanması ve ek bütçenin doğrudan ödemelere aktarılması son derece önemli.

Mevcut ödeme sistemi hastane bütçelerine de zarar veriyor

Mevcut durumda üniversite hastaneleri ödeme için 35-40 aya uzanan sürelerle gün veriyorlar. Bu ödeme sistemi, hastaneye mal satan işletmenin de fiyatını belirlemesinde etkili oluyor. Malı satan belirsiz olan ödeme süresi farkını fiyatlara yediriyor ve fiyatlar fahiş noktalara çıkıyor. Bu sistem hem üniversite hastane bütçelerine zarar veriyor, hem de sistemi tıkıyor ve çarkların dönmesini engelliyor.

Fon aktarılırsa hem hastane, hem sektör kazanır

Hastanelere ödemelerini kısa vadede yapabilecek fonlar aktarılırsa bu sarmaldan çıkılacaktır. Böylece hem sektör alacağını tahsil etmiş olacak, hem de hastanenin ödemelerini kısa vadede zamanında yapılıyor olması malı ucuza almasını sağlayacak ve pazarlık gücünü artıracaktır. Böylece üniversite de sektör de bu işten kazanacaktır’ dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi