ANİF 2017 İş Fırsatları Etkinliği Cam Piramit’te başladı

9 Mart 2017 Perşembe

ANİF 2017’nin açılışında konuşan ATSO Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, “Bunca işsizimiz varken diğer tarafta da iş dünyasına dönük yaptığımız anketlerde şirketlerimizin önemli bir kısmının kalifiye eleman bulamamaktan yakındıklarını görüyoruz. İstediği özelliklere sahip elemanı bulsa hemen istihdam edecek çok sayıda işverenimiz bulunuyor. ATSO olarak yürüttüğümüz mesleki eğitim ve mesleki sertifikasyon programlarında bu talebi yakından görüyoruz. Bu vesile ile gençlerimizde ATSO’da yürütülen mesleki eğitim ve sertifikasyon programlarını da yakından izlemelerini tavsiye ediyorum” dedi.


ANİF 2017 İş Fırsatları Etkinliği Cam Piramit’te başladı

 

 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, Cam Piramit’te düzenlenen “ANİF-2017 İş Fırsatları Etkinliği” açılış törenine katıldı. ATSO standında Vali Vekili Hüseyin Ece’yi konuk eden Mustafa İssi, ATSO’nun eğitim ve meslek edindirme projeleri hakkında bilgiler verdi.

Etkinliğin açılışında bir konuşma yapan Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, ANİF etkinliğinin öğrencilere ve genç mezunlara iş fırsatı dışında önemli bir vizyon sağladığını belirterek, “Bu fuar, gençlerimizin iş bulması için olduğu kadar, kendilerini iş dünyasının taleplerine göre hazırlaması için de bir fırsattır” dedi.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin istihdam olduğunu vurgulayan Mustafa İssi şunları kaydetti;

“Ülkemizde işsizlik sorunu sadece gençlerimiz için değil, hepimiz için yakıcı bir problemdir. Son olarak 20 gün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından işsizlik oranımız %12,1, genç işsizlik oranı % 28,6 olarak açıklandı. Bu rakamlar, nüfusumuzu, özellikle de gençlerimizi ülkemizin üretim gücüne olması gerektiği gibi dâhil edemediğimizi gösteriyor.

ATSO

Rakamlara baktığımızda maalesef eğitimli insan işsizliğinin de ciddi boyuta ulaştığını görüyoruz. Üniversite mezunlarında işsizlik oranı resmi verilere göre %13,9’dur. İstihdam kapasitesi gözetilmeden açılmış çok sayıda bölümün mezunları iş aramaktadır. Bilgisayar mühendisliği, mimarlık, ziraat mühendisliği gibi alanlarda dahi binlerce işsiz gencimiz bulunuyor.

Diğer tarafta hukuk, veterinerlik, sağlık gibi alanlarda ise işsiz sayısının nispeten çok daha az olduğunu görüyoruz. Mezunlarını iş gücüne katamayacağımız üniversiteler, fakülteler açmak; ülke kaynaklarının verimli kullanılmaması, gençlerin, ailelerin ümitlerinin boşa çıkarılması demektir.

Dolayısıyla eğitim alanı ile iş dünyasının talepleri arasında nicelik ve nitelik yönünden tam bir örtüşme sağlamak durumundayız. Eğitim sistemimizin de ‘ne iş olsa yaparım’ diyen değil, “ne istediğini ve ne yapabileceğini bilen” gençler yetiştirmesi gerekiyor.

Bunca işsizimiz varken diğer tarafta da iş dünyasına dönük yaptığımız anketlerde şirketlerimizin önemli bir kısmının kalifiye eleman bulamamaktan yakındıklarını görüyoruz. İstediği özelliklere sahip elemanı bulsa hemen istihdam edecek çok sayıda işverenimiz bulunuyor.

ATSO olarak yürüttüğümüz mesleki eğitim ve mesleki sertifikasyon programlarında bu talebi yakından görüyoruz. Bu vesile ile gençlerimizde ATSO’da yürütülen mesleki eğitim ve sertifikasyon programlarını da yakından izlemelerini tavsiye ediyorum.

Bu etkinliğin gençlerimizin nerede, nasıl bir kalifikasyon istendiğini görmesi için güzel bir platform sunduğunu düşünüyorum. Diğer taraftan bu fuarın kurumlarımız ve firmalarımız için de bir fırsat ve aynı zamanda bir tür eğitim ortamı olarak görülmesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Çünkü normal fuarlarda ürünlerini tanıtan firmalarımız bu fuarda kendilerini, kurumsal yapılarını ve vizyonlarını tanıtmaktadırlar. Bu da firmalarımızın kendilerini değerlendirmeleri açısından önemlidir.”

Konuşmasında “istihdam seferberliği”ne de değinen Mustafa İssi, “İstihdam seferberliği ile işverene önemli prim destekleri sağlanmıştır. Firmalarımızın sunulan imkânları nitelikli eleman istihdamı sağlamak için bir fırsat olarak görmelerini diliyorum” ifadesini kullandı.

ATSO

Başkan Yardımcısı İssi, açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Yardımcısı Hüseyin Ece ve İŞKUR yetkilileri ile birlikte stantları gezdi.

ATSO

ATSO 

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi