ATSO’da “Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım” Anlatıldı

5 Ocak 2017 Perşembe

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası 40. Grup (Sigortacılık) Meslek Komitesi’nin öncülüğünde, sigortacılık sektörünü ve ATSO üyelerini bilgilendirmek amacıyla Türkiye Sigorta Birliği ile işbirliği düzenlenen “Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım” konulu bilgilendirme toplantısı ATSO Meclis Salonu’nda gerçekleşti.


ATSO’da “Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım” Anlatıldı

 

Toplantının açılışında bir konuşma yapan ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, Bireysel Emeklilik Sistemine otomatik katılım sürecinin 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle başladığını belirterek, “Başbakan Yardımcısı Sayın Mehmet Şimşek tarafından bu düzenleme ile tasarruf oranlarını artırarak Türkiye'nin kalıcı zenginliği yakalamasının, yatırımların artırılmasının, cari açığı azaltılmasının hedeflendiği ifade edildi. Uzmanlar, sistemin hayata geçmesiyle 13 milyon kişinin BES’e katılmasını ve 10 yıllık dönemde 90 milyar TL'lik tasarruf oluşturulmasını bekliyorlar” ifadesini kullandı.

Türkiye’de tasarruf oranı düşük

Türkiye’de tüketimdeki artışa karşın tasarruf oranın düştüğüne dikkat çeken Özer, “Bir ülkede yeterli tasarruf olmayınca, yatırım da olmuyor. Yatırımın olmadığı yerde ekonomi de üretilen katma değer de büyümüyor, ülke zenginleşemiyor. Uluslararası kuruluşların (IMF), ülkelerin tasarruf oranı tahminlerine baktığımızda genel kanının Türkiye’de tasarrufun milli gelire oranının düşeceği yönünde olduğunu görüyoruz. %52 ile Katar, %47 ile Singapur, %44 ile Çin’in başını çektiği tasarruf liginde TUİK’in yaptığı son revizyon çalışması öncesi Türkiye’nin tasarruf oranının %15 in altına düşeceği öngörülüyordu. Bu noktada tasarruf oranını artıracak, katılımcıların devlet desteği ise motive edildiği BES düzenlemesinin ülkemiz için son derece önemli bir adım olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

ATSO

BES sistemi avantajlı

BES sisteminin bireysel olarak da önemli avantajlar sunduğunu ifade eden Özer şunları kaydetti;

“Sigorta; en basit tabirle, risklerin gerçekleşmesi sonucu doğabilecek zararları gidermek için kullanılan mali araç olarak tanımlanıyor. Kazanımlarımızı, hayat standartlarımızı korumak, güvence altına almak için sigorta sistemine ihtiyaç duyuyoruz. Bakınız, eskiden emekli olanlar, emekli ikramiyesi ile bir konut sahibi olabiliyor, emekli maaşı ile de alışageldikleri standartlarda yaşamlarını sürdürebiliyordu.

Zamanla yaşam şartları ağırlaşınca, emekli ikramiyesi ile konut sahibi olmak zorlaştı. Hatta emekli maaşı ile geçim sorunu yaşandığını hepimiz görüyoruz. İnsanlar artık emekli olunca yaşayacakları hayata dair endişe içerisindeler. Bir sigorta şirketinin yaptığı araştırmaya göre (AVİVASA) Türk halkının yüzde 62’si emekli olduğunda yeterli bir yaşam standardı sağlamaya yetecek kadar parasının olamayacağından endişe duyuyor. Nitekim emekli olanlar da geçinmek için yeni bir iş derdine düşüyorlar. Yine aynı araştırmada emeklilerin %72’sinin ek gelir için tam veya yarım zamanlı işlerde çalıştıkları ifade ediliyor. Bu sistemin insanlara alışılagelmiş yaşam standartlarını emeklilikte de devam ettirebilmeleri için önemli bir destek sunacağını düşünüyorum.”

Toplantıda daha sonra Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Kılıç, Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Kerem Özdağ, Emeklilik Gözetim Merkezi Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Kılıç “Bireysel Emeklilik” sistemi hakkında katılımcılara bilgiler verdi ve sorularını yanıtladı.

ATSO Meclis Başkanı Süleyman Özer, konuk konuşmacılara günün anısına ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin yaptığı bir tablo hediye etti.

ATSO

ATSO

ATSO

ATSO

ATSO

ATSO

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi