AKS'tan Muhteşem bir Sergi: “Zamanın Sessiz Tanıkları - Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre ve Otoportre”

4 Ekim 2018 Perşembe

ATSO’nun kente armağanı Antalya Kültür Sanat eşsiz bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sanatseverler ve halkımıza 6 Ekimde kapılarını açacak olan “Zamanın Sessiz Tanıkları-Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre - Otoportre” sergisi, İbrahim Çallı’dan günümüze ülkemizin en önemli ressamlarını izleyiciyle buluştururken, Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örneklerle Türk modernizminin gelişimini de mercek altına alıyor.


AKS'tan Muhteşem bir Sergi: “Zamanın Sessiz Tanıkları - Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre ve Otoportre”

Latince “kopyasını yapmak” anlamına gelen “protraho” sözcüğünden türeyen “Portre”, dünya resim tarihinin en önemli, en çok ürün verilen alanlarından biridir. Ölü kültleri ve cenaze ritüellerinden doğan portrecilik, zamanla bu dünyada var olunduğuna dair bir işarete, geçmişten geleceğe bırakılan bir tanıklığa dönüşmüş, böylece portre yaptıranların sayısı artarak portre ressamlığının gelişmesine yol açmıştır.

Türk resim sanatı içinde de önemli bir yer tutan portre, ressam ve model kadar aynı zamanda toplumsal ve zihinsel dönüşümlerin yansıdığı bir sosyal tarih okuması da sunar.

Ahmet Merey Koleksiyonu’nun en büyük parçasını 450 eserle portreler oluşturmaktadır. Türk resminin en erken dönemlerinden bugüne, koleksiyonda yer alan ressamların önemi ve eserlerin niteliği, bu koleksiyonu Türk resim sanatının en önemli portre koleksiyonu haline getirmiştir.

Bu koleksiyondan 90 eseri bir araya getiren “Zamanın Sessiz Tanıkları – Merey Koleksiyonu’ndan Seçkiyle Türk Resminde Portre - Otoportre” sergisi, İbrahim Çallı’dan günümüze ülkemizin en önemli ressamlarını izleyiciyle buluştururken, Türk resim sanatının neredeyse bütün dönem ve ekollerinden örneklerle Türk modernizminin gelişimini de mercek altına alıyor.

6 Ekim 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, Pazartesi hariç her gün 11.00 - 19.00, Perşembe günleri ise 11.00 - 21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Üyelerimizin ve halkımızın beğenerek ziyaret etmelerini dileriz.

İletişim
Telefon: 242 02 57
Web:
www.antalyakultursanat.org.tr
E-posta:
info@antalyakultursanat.org.tr
Adres: Elmalı Mah. Şehit Binbaşı T. Cengiz Toytunç Cad. No:60, Antalya
           (ATSO Eski Hizmet Binası)

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2019 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination