Antalya Kültür Sanat’tan iki muhteşem sergi: “İmparatorluktan Portreler” ve Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken: Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü, 1892”

20 Mart 2017 Pazartesi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) kente armağanı Antalya Kültür Sanat, 2017’de Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonlarından derlenerek Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen iki yeni sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor.


Antalya Kültür Sanat’tan iki muhteşem sergi: “İmparatorluktan Portreler” ve Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken: Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü, 1892”

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan seçilmiş 47 eserin yer aldığı “İmparatorluktan Portreler” ile Likya bölgesinde yapılan ilk dönem incelemelerine ışık tutan “Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken: Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü, 1892” sergileri 25 Mart – 3 Eylül 2017 tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Açıldığı 2015 Eylül ayından bu yana Antalyalıları Picasso, Andy Warhol, Ara Güler gibi dünya çapında sanatçılarla buluşturan, 2016 Ekim’inde ise merceğini Antalya’ya çevirerek Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden derlenen “Karşılaşmalar” sergisini hayata geçiren Antalya Kültür Sanat’ın 2017 bahar sergileri, Avrupa’dan bizim dünyamıza bakıyor.

Kültür tarihinde önemli ve ayrıcalıklı bir ekolü temsil eden “Oryantalizm”in plastik sanatlardaki yansımalarını örnekleyen İmparatorluktan Portreler sergisi, 18-19 yüzyıllarda yaşamış Batılı ressamların doğuyu, çoğunlukla da Osmanlı İmparatorluğu’nu betimledikleri yağlıboya eserlerden oluşurken,  ikinci sergi bizim dünyamızı bu defa fotoğraf makinesi objektifinden belgeliyor.19. yüzyılın sonunda Viyana’lı bilim adamlarının İzmir’den Antalya’ya gerçekleştirdikleri keşif gezilerinden birine katılan Yüzbaşı Ernst Krickl’ın yolculuk sırasında tuttuğu notları ve çektiği “görev dışı” fotoğrafları içeren albümlerinden ortaya çıkan Eşsiz Bir Tanıklığı Keşfederken, Ernst Krickl’ın Likya Günlüğü,1892 sergisi coğrafi ve arkeolojik görünümler, yerel yapılar, insan profilleri ve anektodlarla bölgemizin ve bizim 125 yıl önceki tarihimize mercek tutuyor.

25 Mart 2017 günü Antalyalılarla buluşacak olan sergilere yine çocuklar için sanat atölyeleri, konferanslar, rehberli sergi gezileri ve çevre gezileri gibi yan etkinlikler eşlik edecek. Bunlardan ilki, 25 Mart 2017 günü saat 16:00’da gerçekleşecek olan Panel. Oryantalizm’in farklı yönlerinin sebep ve sonuçlarıyla tartışılacağı “Hayali Belde: Oryantalizmin Binbir Hali” başlıklı panele Boğaziçi Üniversitesinden tarihçi Ahmet Ersoy, edebiyat tarihçisi Olcay Akyıldız ve Oxford Üniversitesi’nden sanat tarihçisi Gizem Tongo konuşmacı olarak katılıyorlar.

Tüm üyelerimizin ve Antalyalıların beğenerek gezmesini dileriz.

Kurumsal İletişim Müdürlüğü

Detaylı bilgi için iletişim:
Antalya Kültür Sanat
Adres: Elmalı Mah. Şehit Binbaşı Cengiz Toytunç Cad. No: 60   Muratpaşa /Antalya
Telefon: 0 242 242 0 257
E-posta:
info@antalyakultursanat.org.tr
Web     : www.antalyakultursanat.org.tr


Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi