KOSGEB Girişimcilik Destek Programı'nda Yeni Düzenleme

10 Şubat 2017 Cuma

Girişimcilik Eğitimlerini tamamlayanlar, İşletmelerini Kurmadan KOSGEB’e Başvuru Yapılabilecek


KOSGEB Girişimcilik Destek Programı'nda yeni düzenlemeler yapıldığı, artık girişimcilerin işletmelerini kurmadan KOSGEB’e  müracaat edebilecekleri açıklandı.

KOSGEB yetkilileri tarafından 01 Şubat 2017 tarihinde başlayan yeni süreç ile birlikte daha önceden KOSGEB onaylı Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri'ni tamamlayıp sertifikasını alan girişimcilerin işletmelerini açtıktan sonra KOSGEB’e başvuru yapma şartının yürürlükten kaldırılarak, girişimcilerin iş yerlerini açmadan KOSGEB’e müracaat edebilecekleri şeklindeki uygulamanın başladığı belirtildi. Mevcut işletmesini kurmuş olanlar 31 Aralık 2017’ye kadar başvuru yapabilecekler.

Yapılan bu değişiklikten sonra işletmesini kurup da şu an hala KOSGEB’e müracaat etmeyen girişimcilerin en son 31 Aralık 2017 tarihine kadar KOSGEB’e müracaat ederek Girişimcilik Destek Programından faydalanabilecekleri ve bu tarihten sonra yalnızca işletmelerini açmadan KOSGEB’e müracaat eden girişimcilere onay verileceği belirtildi. KOSGEB tarafından, işletmelerini kurmadan KOSGEB’e müracaat eden girişimcilerin başvuru formları, oluşturulan kurullar tarafından kurulacak işletmelerin sürdürülebilirlik, kârlılık ve sektörel fırsatlar gibi kriterlere göre  değerlendirileceği ve yapılan değerlendirmeler sonucunda olumlu ya da olumsuz sonucun girişimci adayına bildirileceği açıklandı.

KOSGEB Müdürlükleri tarafından başvurusu onaylanan girişimci adaylarının 90 gün içerisinde işletmesini kurup, kurduğu işletmeyi KOSGEB veri tabanına kayıt yaparak ilgili KOSGEB Müdürlüğü'ne gidip taahhütname imzalaması gerektiğini ve bu işlemleri 90 gün içerisinde yapmayan girişimci adaylarının başvurularının reddedileceğine ilişkin bilgi verildi. Bir girişimci adayının en fazla üç kez başvuru hakkının bulunduğu, yapılan bu başvurularda üç kez üst üste olumsuz sonuç alındığında girişimci adayının başvuru hakkının kaybolduğu ve  bir girişimcinin bir destek programında yalnızca bir kez faydalanabileceği açıklandı.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı  kapsamında girişimcilik eğitimi almış ve işletmesini kuran/kurmayı düşünen girişimcilerin bilgisine sunulur.

 

KOBİ ve Yatırım Destekleri Müdürlüğü

Türkiye Odalar ve Borsalar BirliğiTürk Patent EnstitüsüKadın Girişimciler KuruluGenç Girişimciler KuruluBatı Akdeniz Ekonomisini Geliştirme VakfıAntalya AB Bilgi BürosuEnterprise Europe Network
Her hakkı saklıdır.© 2018 Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Gizlilik & Güvenlik | Telif Hakları
  • Antalya Kültür Sanat
  • Antalya the Destination
  • Antalya Kadın Müzesi